Saa tuttavaks Tanel Piirimäega – noormees, kes otsustas oma karjääris võtta hoopis uue suuna. Ta läbis Nordicus alustava IT võrguspetsialisti baasprogrammi, omandades selle käigus nii IT-spetsialisti baasoskused kui ka võrgnduse ja turvalisuse alused.
IT valdkond nõuab eelkõige reaalset kogemust. Baasteadmisteks ei ole vaja ilmtingimata käia mitu aastat koolis – kui huvi on siiras, siis oma ala spetsialisti käe all saad põhitõed kiiresti selgeks. Tanel nendib tagantjärgi, et selline kiire, ent sisukas õppevorm oli üks õigemaid otsuseid, sest ainult mõne nädalase kursuse järel sai ta oma soovitud erialale tööle. Koolituselt sai ta vajalikud teadmised ja julguse – nüüd saab ta oma uusi oskusi rakendada juba päris töökohal. Loe, kuidas Tanelist sai IT-spetsialist.
1. Millega sa varasemalt tegelenud oled ja milline oli kogemus IT valdkonnaga?
Peamiselt olen tegelenud oma väljundi otsimisega. Käinud noortevahetustel, õppinud aasta siin, aasta seal, kuid midagi ei jäänud pikas plaanis kestma. Endised töökohad on olnud väärt elukogemused, aga silm ei säranud.
IT valdkonnaga olin kokku puutunud vaid põgusalt, eelkõige koduste küsimuste raames. Tegin küll hiirel ja klaviatuuril vahet, aga kõik, mis puudutas arvuti sisemist tööloogikat ja erinevusi konfiguratsioonide vahel oli üldiselt uus.
2. Miks sa otsustasid IT võrguspetsialisti eriala õppima hakata?
Ausalt öeldes oli see mu sportliku huvi nimekirjas lihtsalt järgmine. Olin varasemalt IT-spetsialisti online koolituste võimalusi uurinud, aga Eestis ei pruugi veebikursused hiljem väga suuri väljavaateid pakkuda. Ülikoolis õppisin natuke programmeerimist, aga see mulle ka eriti ei sobinud. Olles taaskord “mis järgmiseks” ristmiku ees, leidsin, et IT võrguspetsialisti eriala on võimalik omandada ka päevaõppe vormis ja otsustasin proovida.
3. Kuidas sai Nordic Koolitus valituks?
Peamiselt sai valituks Töötukassa partneriks olemise tõttu – olin töötuna arvel ja ei tahtnud traditsioonilise kooli tõttu oma elatist kaotada, seetõttu otsisin õpinguid koolituskaardi partneritelt.
Nordicu kuulutus oli üks silmatorkavamaid – see on kõva sõna, sest seal on tõesti tuhandetes erinevaid koolitusi. Alguses tundusid reklaamlaused küll pisut ülepaisutatud ja oma peas mõtisklesin: “Kas tõesti on karjääri vahetus vaid paari kuu küsimus? Kutsekas on analoogne õppekava 2 aastat.” Nüüd saan väita, et piisava tahtejõuga on küll.
Hinna ja koolitusmahu suhe oli paigas. Summa on küll euro täpsusega maksimum, mis Töötukassa toetusena kasutada saab, aga selle eest sai võrreldes teiste sarnaste koolitustega väga palju rohkem.
4. Miks otsustasid läbida just võrguspetsialisti baasprogrammi?
Ega ma alguses ei teadnud täpselt, mida mul vaja on. Seda konkreetset paketti pakuti mulle ning praegu olen valikuga rahul. Kursuse tempo on üpris kiire ja mahukas – baasõppelt saab hea üldise põhja alla, aga detaile oli peale lõppu raske meenutada, eks need kinnistuvad paremini reaalselt tööd tehes. Samas võrgunduse ja turvalisuse koolituste läbimine andis mulle hiljem tööotsingutel konkurentide ees selge eelise.
5. Kuidas hindad enda IT alaseid oskusi peale programmi läbimist?
Ma olen suhteliselt enesekindel sell ja usun fraasi “fake it, till you make it”. Arvan, et mul on üpris hea arusaam süsteemist kui tervikust ja oskaksin vajadusel leida küsimustele vastuseid ka internetist. Loomulikult kulub mul selleks väärtuslikku aega. Praktilised oskused tulevad selles valdkonnas vilumuse ja kogemusega, mida mul hetkel veel napib. Küll ma aasta pärast oskan rohkem puusalt ka paugutada.
6. Mida ütleksid inimestele, kes on mõelnud vahetada eriala ning soovivad minna IT valdkonda tööle, kuid kardavad uut ametit õppida?
Õppimine on alati keerukas, olenemata õppekavast. Minu hinnangul on see rohkem täiskasvanuks olemise kitsaskoht – meil on kujunenud välja oma unistused ja elustandardid, pea pidevalt muresid täis. Kõige olulisem on huvi! Kui on võimalus õppimisele pühenduda nagu oma igapäeva töösse, siis konti ei murra ta kellelgi.
Kui praegune töökoht ei paku pinget ega rahulda soove, siis julgustan ma küll töötuna arvele võtmist ja IT valdkonna proovimist. See on imeline võimalus võtta aeg maha ja keskenduda õppimisele ilma, et peaks liialt muretsema majandusliku seisu ja läbikukkumise pärast – programm kestab kokku ainult mõne nädala, mis on tunduvalt lühem aeg kui minna kõrgkooli seda õppima. Halvim mis saab juhtuda on vabanemine ebameeldivast ametist. Uued teadmised on pealekauba ning kinnitan, et IT alased oskused ei jookse kellelgi mööda külge alla.
7. Kuidas jäid rahule koolitaja Peep Võrnoga?
Peep on väga hea õpetaja. Tulenevalt tema pikast staažist oskab väga hästi kõneleda itinduse algusest Eestis, mis annab hea arusaama, kuidas me tänasesse päeva üldse jõudsime. Tal on lõputult lõbusaid lugusid, mis aastate jooksul juhtunud on ja see muutis õppeprotsessi väga mõnusaks. Tema ümber tiirleb tõeline teadmiste aura. Meil oli hea klapp, suhtlesime vabalt ja ma võisin alati vahele sutsata ja täpsustada midagi.
8. Peale koolitusi käisid Nordicu eksamikeskuses rahvusvahelisi sertifikaate omandas – kuidas koolitused sind eksamiteks ette valmistasid?
Koolitustel omandatu oli täiesti piisav eksamite sooritamiseks. Osaleja saab ka pärast koolituse lõppemist kasutada veebipõhiseid õppematerjale ja prooviküsimuste keskkonda. Teistele küll ei soovita, aga tunnistan ausalt, et ma ei jõudnud peaaegu üldse iseseisvalt õppida ning mul oli ka selle võrra keerulisem nende sooritamine. Eksamid ise on inglise keeles, klassis õppisime eesti keeles – seetõttu oleksin pidanud enne tutvuma materjalidega, et olla paremini kursis erinevate erialaste väljenditega.
9. Koolituste järgselt said ka erialase töökoha – kas programmi läbimine andis sulle kindlustunde, et IT valdkonda kandideerida?
Nagu ma mainisin, oli mul tõepoolest kahtlusi, kas nii lühikesest õppest piisab – tööandjad olid pigem harjunud nägema CV peal riiklikke õppekavade läbimist ning seetõttu küsiti õppekava kohta ja oli näha, et enamus polnud CompTIA kursustega kokku puutunud. Takistuseks see ei saanud ja ennekõike hinnati oskusi. Nende antud proovitöödega sain hakkama ja lõpuks ongi oluline, et vajalikud teadmised on olemas.
Sain tööle IT-kasutajatoe ametikohale, mis on kõige levinum esmane töökoht selles valdkonnas. Minu tööülesanneteks on lepingulistele klientidele IT alase toe osutamine kaughalduse teel.
10. Kuidas jäid rahule Nordic Koolituse organiseeritud õppega?
Nordic Koolituse poolt pakutava teenusega olen igati rahul. Ruumid on hubased ja õpe paindlik. Päeva alustamise kellaajas sain samuti sõna kaasa öelda, et paremini sobiks. Eriti meeldisid mulle lõunatamise võimalused – iga päev süüa erinevaid restorani kvaliteediga toite oli suurepärane vaheldus traditsioonilisele makaronidele hakklihaga.
Kui sa soovid samuti olla IT-spetsialist, siis tasuks mõelda IT võrguspetsialisti baasprogrammile – sealt saad kõik vajalikud oskused, millega päriselt oled tööturul eelisseisus.