MS Excel – alustajast asjatundjaks (Tartu)
Koolituse maht: 66 akadeemilist tundi, mis kõik on auditoorse ja praktilise töö tunnid (8 päeva).
Sihtgrupp: koolitusprogramm on mõeldud kõigile, kellel on arvuti kasutamise kogemus ja kes soovivad tundma õppida tabelarvutuse programmi MS Excel võimalusi, harjutada nippe ja trikke, mis aitavad säästa aega ja vaeva ning suurendada töö efektiivsust.
Koolitusel osalemise eeldused: esmased arvutikasutamise oskused. Eelnev kogemus Exceli kasutamisel ei ole vajalik. Sobib hästi ka kõigile neile, kellel on varasem töötamise kogemus, kuid on pikalt Excelist eemal olnud.
Koolituse eesmärk: anda põhjalikud teadmised Exceli tabelite loomisest, haldamisest, kaitsmisest ning kuidas turvaliselt teha tööd erinevate andmetüüpidega ja jagatud tabelitega. Erinevate valemite ja funktsioonidega oma töö efektiivsemaks muutmine ja numbrite ning info visuaalne edastamine.
Koolituse kirjeldus
Koolitusprogramm koosneb järgnevatest koolitusmoodulitest (kliki nimele, et näha kuupäevasid ja lugeda sisust rohkem):
- MS Excel – esimesed sammud
- Excel edasijõudnutele
- Exceli meistriklass: valemid ja funktsioonid
- Exceli meistriklass: andmeanalüüs
Õppekava:
- Sissejuhatus Excelisse. Üldteadmised ja töökeskkonna tutvustus. Töö töölehtedega ja lahtritega. Andmete sisestamine, muutmine ja salvestamine. Erinevate andmetüüpide tutvustamine ja töösse rakendamine, lahtrite vormindamine ja kategooria valimine. Vormingute eemaldamine.
- Lahtrite kujundamine ja vormindamine. Tabeli loomine ja vormindamine automaattabelina, lihtsamad andmekujunduse tehnikad.
- Arvutamine ja funktsioonid. Valemite koostamine (jagamine, korrutamine, liitmine, lahutamine) ja kopeerimine, lahtri aadresside kasutamine arvutustes. AutoSum funktsioonide kasutamine.
- Tabelis olevate andmete sorteerimine ja filtreerimine. Automaatfiltri kasutamine, paanide külmutamine ja töölehe lõikamine (Split).
- Lihtsamate diagrammide kasutamine ja kujundamine. Andmete lisamine diagrammi. Diagrammi tüübi muutmine ja kustutamine.
- Lehekülje seadistamine – suuruse ja suuna muutmine, päiste ja jaluste lisamine, leheküljenumbrite lisamine.
- Töölehtede ja tabelite printimine. Printimise eelvaade, kohandamise valikud, lehekülje häälestus, salvestamine PDF-ks.
- Sissejuhatus Excelisse. Algteadmised ja trikid‐nipid, mis aitavad sul igapäevatööd kiiremini teha, andmetes liikumine, kiirklahvikombinatsioonide ja menüüde kasutamine.
- Töö lahtrite ja töölehtedega. Erinevad andmetüübid, lahtrite vormindamine ja uue andevormingu defineerimine. Nimeliste lahtrite ja piirkondade kasutamine. Andmete esiletõstmine tingimusvormingu abil. Töö mitme andmetabeliga: töölehtede tükeldamine, kõrvuti vaatamine ja sünkroonkerimine.
- Andmete kaitsmine. Lahtrite ja valemite lukustamine , töölehtede ja tööraamatu kaitsmine.
- Automaattabelite kasutamine. Lihtloetelu ja defineeritud andmetabel (ehk automaattabel). Uue tabeli loomine ja vormindamine, eelised lihtloetelu ees, täiendavad töövõtted ja võimalused, dünaamiline tabel.
- Sorteerimine ja filtreerimine. Andmetabeli sorteerimine ühel või mitmel tasemel. Automaatfilter ja kohandatud filter. Täiendatud filter ehk Advancedfiltri kasutamine. Teksti mustri (Wild cards) järgi filtreerimine.
- Arvutamine Excelis. Valemite ja funktsioonide kasutamine. Absoluutsed ja suhtelised viited. Valemid üle mitme töölehe. Valemi väärtuse kleepimine.
Loendamise funktsioonid (COUNT, COUNTA, COUNTIF) ja keskmise leidmine (AVERAGE, MEDIAN ja
MODE). Tingimusfunktsiooni IF kasutamine (IF, OR, AND, NOT) ja tingimuse järgi summeerimine (SUMIF). Ümardamise funktsioonid (ROUND‐funktsioonid, CEILING, FLOOR ja MROUND ). Tehted kuupäevade ja kellaaegadega. Kuupäeva ja kellaaja funktsioonid (TODAY, NOW, DATE). Otsimise ja viitamise funktsioonid. Vastavusse seadmine (VLOOKUP, HLOOKUP, XLOOKUP, MATCH). Nimekirjade võrdlemine. Tekstifunktsioonid. Tekstide ühendamine ja jagamine veergudesse. - Diagrammide loomine ja muutmine. Uue diagrammi loomine, erinevate diagrammitüüpide kasutamine, diagrammi seadistamine ja vormindamine, sekundaartelje ja kahe diagrammitüübi üheaegne kasutamine, trendijooned.
- Kokkuvõtted Pivot‐tabeli abil. Pivot‐tabeli loomine, töökeskkonna tutvustus ja väljade kasutamise reeglid. Andmete rühmitamine. Väärtusvälja seadistamine ja vormindamine. Tulemuste kuvamiskuju muutmine.
- Import ja eksport. Exceli tabelite ja diagrammide kasutamise võimalused teistes MS Office programmides. Tekstifaili konverteerimine Exceli tabelisse.
- Sissejuhatus makrodesse. Makrode kasutamine Excelis. Uue makro lindistamine ja käivitamine.
- Valemid ja funktsioonid
- Valemite ja funktsioonide kasutamine ning nende erinevused, toimimise loogika, ühendamine, lühendamine ja pesastamine. Absoluutsed ja suhtelised viited. Automaatse kalkulatsiooni kasutamine. Ilma valemiteta arvutamine. Funktsiooni struktuur. Valemiriba vs funktsiooniaken.
- Statistikafunktsioonid
AVERAGE, COUNT, COUNTIF, CORREL, LARGE jne
- Loogikafunktsioonid
IF ja tõeväärtusvalem, IFERROR, OR, AND, NOT jne
- Tekstifunktsioonid
FIND, SEARCH, LEN, PROPER, UPPER, LOWER, SUBSTITUTE jne
- Finantsfunktsioonid
PMT, IPMT, PPMT, ISPMT, FV jne
- Matemaatika funktsioonid
ROUND, MROUND, INT, SUMIF, RAND, ROMAN jne
- Otsingu- ja viitefunktsioonid
XLOOKUP, VLOOKUP, HLOOKUP, INDEX, MATCH, OFFSET, INDIRECT jne
- Kuupäeva ja kellaaja funktsioonid
DATE, YEAR, MONTH, DAY, WORKDAY, WEEKDAY, TODAY, NOW jne
- Valemite auditeerimine
- Valemite veakontroll ja auditeerimine. “Jälita eelnevusi ja järgnevusi” töövahendi kasutamine, üle töölehtede valemite koostamine, jälgimisakna kasutamine.
- Töövihiku avamis- ja muutmiskaitse, töövihiku struktuuri ja töölehe kaitsmine, andmesisestuspiirangute seadmine. Lahtrite lukustamine ja valemite peitmine. Piirkondlik kaitse.
- Sissejuhatus andmetabelitesse ja andmeanalüüsi. Tabelite loomine ja struktuur. Andmete korrastamine ja kontroll. Sorteerimine ja Advanced (Täpsema) filtri kasutamine. Teksti mustri (Wild cards) järgi filtreerimine.
- Valemite ja funktsioonide toimimise loogika, ühendamine, lühendamine ja pesastamine. Peamiste otsingu-ja viitefunktsioonide (VLOOKUP, INDEX, MATCH, OFFSET) kasutamine.
- PivotTable´i kasutamine andmete analüüsimisel ja kokkuvõtete tegemisel. Andmete grupeerimine ja väljade seadistamine. Arvutatud väljade ja üksuste loomine valemite abil. Sisseehitatud analüüsimeetodite rakendamine. PivotChart diagramm. Mitme tabeli ühendamine PowerPivot abil.
- Andmete kaitsmine: Töövihiku avamis- ja muutmiskaitse, töövihiku struktuuri ja töölehe kaitsmine, andmesisestus piirangute seadmine.
- Andmetabelite võrdlemine ja ühendamine Exceli tööriistade abil, Fuzzy Lookup töövahendi ja PowerQuery abil.
- Tulemuste prognoosimine What if analüüsi (Mõjuanalüüsi) tööriistade kasutamine: Goal Seek (Sihiotsing), Solver ja stsenaariumid. Lineaarplaneerimise ülesannete (näiteks transpordiülesanne) lahendamine.
- Data Analysis tööriistade kasutamine: kirjeldavad statistikud, sagedustabel ja sagedusdiagramm, korrelatsioonimaatriksi arvutamine.
Koolituse õpiväljundid
Koolituse edukal läbimisel osaleja:
- oskab luua valemeid ja funktsioone, kasutades suhtelisi- ja absoluutseid viiteid;
- oskab kasutada erinevaid funktsioone andmete analüüsimisel ja kokkuvõtete tegemisel;
- teab, millised on peamised andmeanalüüsi meetodid ning töövahendid Excelis, oskab luua korrektseid tabeleid ja neid ette valmistada;
- oskab tabelites olevaid andmeid sorteerida, filtreerida ja teostada vigade kontrolli;
- oskab kasutada erinevaid PivotTabel´i võimalusi andmete analüüsimisel ja kokkuvõtete tegemisel ning vormistamisel;
- teab, kuidas teostada andmetabelite võrdlemist ja ühendamist Fuzzy Lookup ja PowerQuery töövahendite abil.
- oskab kasutada erinevaid andmete kaitsmise võimalusi.
Koolituse lõpetamise tingimused: koolituse lõppedes väljastab koolituskeskus koolituse läbinule tunnistuse või tõendi. Koolituse lõppedes väljastatakse tunnistus, kui on täidetud õppekava mahust vähemalt 80% igast teemast ja teised koolituskavast tulenevad nõuded (nt eksam, arvestus, praktiline töö jms). Tõend täienduskoolituses osalemise või selle läbimise kohta väljastatakse isikule juhul, kui koolituse käigus ei hinnatud õpiväljundite saavutatust või kui isik ei saavutanud kõiki õppekava lõpetamiseks nõutud õpiväljundeid.
Koolitushind sisaldab:
- ettevalmistatud töökohta vajaliku riist- ja tarkvaraga klassiruumis. Veebikeskkonnas osalejale võimaldame vajadusel kaugligipääsu koolitusel osalemiseks nõutud tarkvarale;
- õppematerjale (pdf kujul käsiraamatud: MS Excel – esimesed sammud, Excel edasijõudnutele, Exceli meistriklass: valemid ja funktsioonid, Exceli meistriklass: andmeanalüüs);
- koolitajat, kes omab vähemalt täiskasvanute koolitaja taset 5 või töökogemust vastavas valdkonnas;
- koolitaja konsultatsiooni õpitud teemade kohta e-posti teel pärast koolitust.
Lisaks pakume:
- vajadusel tasuta korduskoolitust kui tunned, et mõni oskus vajab täiendamist või pidid endast mittesõltuvatel põhjustel koolituse katkestama;
- sooje jooke ja küpsiseid;
- lõunasööki igal koolituspäeval;
- tasuta parkimist (lisa kell autoaknal nähtavale kohale ning koolituskeskusesse jõudes registreeri parkimine meie parkimissüsteemis).
Õppekeskkonna kirjeldus: õppekorralduse alused (alapunkt 8)
Täiendkoolituse õppekava rühm: arvutikasutus (0611 ISCED)
Koolitaja
-
Kadi TammKoolitaja
Kadi on arvutikoolitaja alates 2004 aastast. Koolitab MS Office kontoritarkvara (Excel, Word, PowerPoint) ning arvutigraafika (Photoshop, Illustrator, Inkscape, GIMP) teemadel.
Sertifikaadid ja tunnistused:
Andragoogi (ehk täiskasvanute koolitaja) kutse 6. tase